Zeytinyağlı Kereviz ve Sucuklu Börek

Merhaba,

Kerevizi hoşlanır misiniz? Ben beğenip sevmediğimi öğrenmiyorum: Kereviz denince usuma nedense hemen yoğurt kazanç. Belkide yoğurt bana göre kerevizin bariz olan tadını alıp yumuşatıyor gibi geldiğinden böyle düşünüyorum :  Emin olduğum birşey var, resimde görülen kereviz yemeği gerçekten hoş oluyor. Tanımın sahibesi Zeynep Çeşmeci . Yalnız tarifde yaptığım bazı farklılıklar var. Mesela kerevizi tam olarak vazgeçmek yerine patates gibi doğrayıp soteledim ve bezelye ilave etmedim. İsterseniz tanımın gerçeğini uygulayın, isterseniz bu halini uygulayın lezzet aynı sunumlar değişik oldu yalnızca :  Bu tanım için Zeynep’ciğime çok teşekkür ederim.

Ben yaptığım haliyle yayınlıyorum tanımı ama siz yinede bir göz atın buraya  Tık Tık ; 

Zorunlu Malzemelerimiz:

2 Tane Kereviz

1 Havuç

1 Patates

1 Limon

4 Kesme Şeker

5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

1 Soğan

Tuz

Su

Yapılışı:

Kerevizlerimizin kabuklarını atayıp kararmasını önlemek için limon ile ovuyoruz,  küp biçimince doğruyoruz. Soğanı,havucu ve patatesinde kabuklarını atayıp küp biçiminde doğruyoruz. Ve orta boy bir tencereye zeytinyağını alıp hafifçe ılınmasını sağlayıp soğanları pembeleşene dek kavuruyoruz. Kereviz, patates ve  havucu 1-2 dakika kadar soteleyip üzerlerine şekeri, tuzu, yarım limonun suyunu ve sebzelerimizin üzerlerini 1 parmak geçecek kadar sıcak su ilave edip tenceremizin kapağını kapatıyoruz ve pişmeye vazgeçiyoruz. Kereviz tanımımız  bu kadar : Gelelim tost cihazımızda kızartılan böreğimize :    

Tost Aygıtında Kızartılan Sucuklu Börek Tanımı İçin,

Zorunlu Malzemeler:

4 Yufka 1 koli

Yarım kase sucuk

1 Kase Kaşar Peyniri veya Beyaz Peynir

Su

3 Yemek Kaşığı Zeytinyağ

Yapılışı

Çok basit ve bir okadar lezzetli bu börek için öncelikle yufkalarımızı tezgaha açıp sigara böreği keser gibi  kesiyoruz. İç harcımızı üçgen biçiminde  kestiğimizin yufkanın üzerine evvel 1 Çorba kaşığı kadar peynir ve dilediğiniz ölçüde sucukla doldurup sarıyoruz. Yufkalar bitene dek aynı harekâtı yineliyoruz. Tost aygıtımızın üzerine 1 kaşık zeytinyağı döküp üzerinde böreklerimizi önlü arkalı kızartıyoruz. Aygıtta yağ bittikçe ilavede bulunabilirsiniz..

Afiyet Olsun

Sevgilerr…