Mercimek Köftesi Tarifi - Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır ?

Mercimek köftesi bir haylisinin hoşlanarak yediği özellikle de beş çaylarında seçim edilen gıdalardandır. Basit hazırlanışı ile mutfaklarda sıkça yapılan mercimek köftesinin yapılışını ve basit tanımını yazımızda derledik. Peki mercimek köftesi için hangi malzemeler zorunlu? İşte nefis mercimek köftesi tanımı...

Mercimek Köftesi Tarifi
Mercimek Köftesi Tarifi - Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır ?

Zaman zaman sofralarda ana yemekler haricinde değişik tatlar aranabiliyor. Mercimek köftesi de bunun için iyi bir seçenek. Basit hazırlanışı ve lezzetiyle ağız sulandıran nefis mercimek köftesi yapılışını sayfamızda sizler için derledik. İşte en hoş ve basit mercimek köftesi yapılışı…

MERCİMEK KÖFTESİ MALZEMELERİ

– 1 kadeh kırmızı mercimek
– 1,5 kadeh ince köftelik bulgur
– 1 kuru soğan
– 1 demet maydanoz
– 2-3 kaşık akışkan yağ
– 1 demet taze soğan
– 1 kaşık domates salçası
– 1 kaşık biber salçası
– 3 kadeh su
– Marul
– Tuz
– Kimyon
– Karabiber
– Pul biber

MERCİMEK KÖFTESİ TANIMI

Öncelikle mercimekleri bol su ile yıkayın ve üzerine 3 kadeh su ilave edip haşlayın. Suyunu sürükledikten sonra bulgur da ilave ederek tencerenin kapağı kapağını kapatın.

Bir başka tavanın içinde soğanları yemeklik doğrayıp kavurmaya başlayın. Ardından salçaları ilave edin. Birkaç dakika da böyle kavurun ve ocaktan alın. Mercimek ve bulgur yarım saat kadar dinlendikten sonra salçalı karışımı üzerine ilave edin. İyice yoğurun. İyice karışan köfteye tuz ve baharatları ilave edin ve tekerrür yoğurun.

Maydanozları ve soğanları ince ince doğrayın. Köfteye ilave edip iyice karıştırın.

Daha sonra birer sıkım alarak şekillendirin ve üzerine marul dizdiğiniz servis tabağına koyun. Limonla servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.