Yumurtasız Muhallebili Kadayıf Tatlısı Tarifi

Yumurtasız Muhallebili Kadayıf Tatlısı
Yumurtasız Muhallebili Kadayıf Tatlısı

Yumurtasız Muhallebili Kadayıf Tatlısı Tarifi

Malzemeler


300 gr tel kadayıf
2 yemek kaşığı tereyağı
5 yemek kaşığı toz şeker
1 su bardağı dolusu ceviz içi

Muhallebisi İçin

1 litre süt
1 su bardağı un
2 yemek kaşığı nişasta
1 su bardağı + 2 yemek kaşığı toz şeker
1 paket vanilya
2 yemek kaşığı margarin
1 paket sıvı krema

Yumurtasız Muhallebili Kadayıf Tatlısı Hazırlanışı

Muhallebili kadayıf tatlımızın hazırlığına muhallebi ile başlayalım ve bunun için orta büyüklükte bir pişirme tenceresi alalım. İlk önce tencerenin içerisine tereyağını alıp eritelim. Yağ eridikten sonra unu tencereye alalım ve unun kokusu çıkana dek kavuralım. Bu aşama da unun çok fazla kavrulmaması gerekiyor. Un kavrulduktan sonra soğuması için bir müddet bekletelim. 

Bu arada kadayıfları doğrama tahtasının üzerine alalım ve keskin bir bıçak ile ince ince kıyalım. Arzu ederseniz eğer kadayıfları bir gece buzlukta bekletip sabah ufalayabilirsiniz. Eğer vaktiniz yok ise doğramanızda yeterli gelebilir. Doğradığımız kadayıfları kavurmak için teflon bir tavanın içerisine 2 yemek kaşığı tereyağıyla margarini ilave edelim ve yağlar eriyince kadayıfları tavanın içerisine alıp kavuralım. Kadayıflar kızarınca içerisine ceviz içini ve toz şekeri serpiştirip ocağın altını kapatalım. 

Soğumuş olan unun üzerine vanilyayı, nişastayı ve sütü ilave edip mikser ile çırpalım. Akabinde ocağın altını orta harlı olacak şekilde açalım ve muhallebiyi bir taşım kaynayana dek pişirelim. Pişmiş olan muhallebiyi ocağın üzerinden indirelim ve biraz ılıması için bekletelim. Ilıdıktan sonra içerisine sıvı kremayı döküp mikserle çırpalım. Önceden hazırladığımız kadayıfların yarısını kare bir borcamın üzerine serpiştirelim. Hazırladığımız muhallebiyi de kadayıfların üzerine yayalım. 

Kalan kadayıfları da muhallebinin üzerine serpiştirelim ve tatlıyı soğuması için buzdolabına kaldıralım. Soğumuş olan muhallebili kadayıf tatlımızı dilimleyip sunum yapalım. Afiyet olsun…