El Açımı Talaş Böreği Tarifi


El Açımı Talaş Böreği Tarifi
El Açımı Talaş Böreği Tarifi

EL AÇIMI TALAŞ BÖREĞİ TARİFİ

Hamur malzemeleri;

1 su bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
2 çorba kaşığı sirke
1 tatlı kaşığı tuz
Kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar un.

Hamurun hazırlanışı; hamur malzemelerine nu azar azar eklerseniz ve hamur elinize yapışmayı bırakınca un eklemeyi keserseniz, hamurunuz kulak memesi yumuşaklığında olacaktır.

Yağlamak için; 1,5 paket tereyağı ( 375 gr ) oda sıcaklığında
Üstüne sürmek için; 1 adet yumurta sarısı
İçi İçin; Peynirli, kuşbaşı etli, havuçlu, bezelyeli iç (tercihe göre)

böreği kabartan şey aralarına sürülen yağdır. Kabartma tozu kullanmıyoruz..

HAZIRLANIŞI

1. Hamuru yoğurun ve eşit iki parçaya ayırın. 10-15 dakika dinlendirin.

2. Bundan sonra bir parça üzerinden tarif edeceğim uygulama aynen ikinci hamur parçası için de uygulanacaktır. O nedenle tarifi ilk hamur parçası üzerinden vereceğim.


3. Hamuru merdane yardımı ile açabildiğiniz kadar açın. Tereyağını eşit altı parçaya ayırın ve birinci tereyağı parçasını açtığınız hamurun üzerine elinizle yayın. Yayarken bir yandan da hamuru elinizle büyütmeye çalışın.


4. Bu işlem bittikten sonra, hamurun karşılıklı kenarlarını birbirinin üstüne gelecek şekilde katlayın. Hamurunuz kare şeklinde toparlanmış bir şekil alacak. Bu şekilde dolaba koyacağınız hamur, ikinci parçaya aynı işlemi yapıp bitirinceye kadar dolapta beklesin.


5. İkinci parçaya aynı işlemi yapıp dolaba kaldırdığınızda birinci hamur parçasını dolaptan çıkarın ve tekrar tezgahta merdane ile büyütün. Tekrar üstüne tereyağı sıvayıp katlayın ve tekrar dolaba kaldırın. Bu işlemi bir kez daha yapın. Yani hamuru üç kere yağlayıp dolaba koymuş olacaksınız. Son seferinde dolapta yarım saat kadar bekletin.


6. Hamuru son defa tezgah üzerinde merdane ile dikdörgen şeklinde açın ve her biri kare şeklinde milföy hamuru büyüklüğünde olacak şekilde kesin.


7. Kestiğiniz kare parçalardan bir kısmına peynirli iç koyup, üçgen kapatın, dilerseniz bir kısmına etli iç koyup, rulo şeklinde sarın.


8. Böreklerin üstüne yumurta sarısı sürün ve önceden 180 derecede ısıtılmış fırında kızarıncaya kadar pişirin. Mümkün olduğu kadar sıcak veya ılık servis yapın.

Afiyet olsun..